Hudánky

Původ: Francie
Hmotnost: 2,8-3,5 kg dle pohlaví
Roční snáška: 130-160 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Zkratka plemene: HU
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3591 zobrazení     0 komentářů

Hudánky jsou staré významné krajové masné plemeno slepic selského typu, zušlechtěné v 19. století křížením s dorkinkami. Hudánka vyniká rychlým růstem, svojí raností, velmi dobrou zmasilostí a jemným masem. Barva kůže je bílá. Snáška se pohybuje kolem 130-160 kusů vajec ročně, ta mají bílou skořápku. Minimální hmotnost násadových vajec je 53 gramů. Kvokavost je u některých slepic zachována.

Dospělý kohout dosahuje hmotnosti těla 2,8-3,5 kilogramu, slepice pak nanejvýš 3 kilogramy. Kohoutky kroužkujeme kroužkem o průměru 20 milimetrů, slepice 18 milimetrů.

Hudánky jsou poměrně mohutné, silně zmasilé slepice lehkého typu, většího tělesného rámce, s protáhlým, válcovitým, téměř vodorovně neseným trupem a s dosti dlouhým, bohatě opeřeným ocasem. Hlavními plemennými znaky jsou motýlkový hřeben, velký chochol, hustý trojdílný vous a pětiprsté běháky.

Hudánky zdrobnělé

Jedná se o zdrobnělou formu velkého plemene. Snáška se pohybuje kolem 100 vajec s bílou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec je 35 gramů. Dospělý kohout dorůstá 1-1,3 kilogramu, slepice 0,8-1,1 kilogramu. Průměru kroužku na zdrobnělé plemeno hudánek má mít 15 milimetrů (kohout) a na slepice 13 mm.

HudánkyNázvy ve světě

Anglicky: Houdan, Německy: Houdan, Francouzsky: Houdan, Slovensky: Hudanky

Foto: www.huehnerwelt.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.