Sultánky

Původ: Nejasný
Hmotnost: 1,4-2,3 kg dle pohlaví
Roční snáška: 60-80 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Zkratka plemene: SL
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5076 zobrazení     0 komentářů

Sultánky jsou vzhledově velmi atraktivní okrasné plemeno slepice nejasného původu, od roku 1854 chované v Anglii. Na první pohled zaujme sultánka řadou jedinečných exteriérových znaků. V chovu je potřeba počítat se zvýšenými požadavky na čistotu prostředí. Barva kůže je bílá. Snáška je poměrně nízká a pohybuje se kolem 60-80 kusů vajec ročně, vejce mají bílou skořápku. Minimální hmotnost násadových vajec je 45 gramů.

Hmotnost dospělého kohouta je 1,9-2,3 kilogramu, slepice pak 1,4-1,8 kilogramu.

Sultánky jsou slepice lehkého typu, menšího tělesného rámce, s kratším, hlubším, téměř vodorovně neseným trupem, s výše neseným delším ocasem, s pětiprstými běháky. Sultánka je také bohatě opeřena s výrazně vyvinutými pernatými ozdobami – chocholem, vousem, supími pery a vousy.

Hlava tohoto plemene je středně velká, krátká, vyšší, s výraznou výdutí lebeční kosti, která pak vytváří podklad pro chochol. Vlivem silně vyvinutých pernatých ozdob se opticky jeví jako velmi velká. Zobák mají sultánky krátký a poměrně silný. Oči mají barvu červenohnědou. Laloky pod zobákem buď zcela chybějí, nebo jsou velmi zakrnělé a zcela zakryté vousem. Křídla bývají středně dlouhá, poněkud volněji přilehlá a lehce spuštěná.

SultánkyNázvy ve světě

Anglicky: Sultan, Německy: Sultanhuhner, Francouzsky: Sultane, Slovensky: Sultánky

Foto: www.omlet.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.