Velsumky

Původ: Nizozemsko, Německo
Hmotnost: 2,4-3,9 kg dle pohlaví
Roční snáška: 140-170 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Zkratka plemene: VE
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8910 zobrazení     0 komentářů

Velsumky jsou plemenem slepic s kombinovanou užitkovostí vyšlechtěné počátkem 20. století křížením místních původních domácích slepic s několika asijskými plemeny. Velsumka vyniká svým temperamentem, odolností, rychlým růstem, rychlým a dobrým opeřováním. Velsumka je známi i svou raností a snáškou mimořádně velkých a tmavých vajec. Barva kůže je žlutá. Snáška se pohybuje od 140 do 170 kusů vajec, s tmavě červenohnědou, tečkovanou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec činí 60 gramů. Kvokavost je u tohoto plemene nežádoucí.

V dospělosti dorůstají kohouti tohoto plemene 3,2-3,9 kilogramů a dospělá slepice váží 2,4-3,1 kg. Kohouty kroužkujeme kroužkem o průměru 20 milimetrů, slípky 18 mm.

Velsumky jsou slepice středně těžkého typu, téměř středního tělesného rámce, s typickými znaky dobré nosnice, se středně dlouhým a dobře osvaleným válcovitým trupem, s jemnou hlavou s menším hřebenem a s široce nasazeným středně dlouhým ocasem, středně vysokého postoje. 

Velsumky zdrobnělé

Jedná se o zdrobnělou formu velkého plemene. Snáška se pohybuje kolem 150 kusů vajec s tmavě hnědou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec činí 40 gramů. Dospělý kohout dosahuje hmotnosti 1,1-1,4 kilogramu, slepice pak 0,9-1,2 kilogramu.

VelsumkyNázvy ve světě

Anglicky: Welsumer, Německy: Welsumer, Francouzsky: Welsumer, Slovensky: Velsumky

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.