Saské slepice

Původ: Německo
Hmotnost: 2,2-3,5 kg dle pohlaví
Inkubační doba: 21 dnů
Zkratka plemene: SS
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4075 zobrazení     0 komentářů

Saské slepice byly vyšlechtěny koncem 19. století. Původem vzniku bylo, jak již napovídá název plemene, Sasko. Tyto slepice jsou temperamentní a shánivé. Kuřata saských slepic rychle rostou a dobře opeřují. Barva kůže je bílá. Snášku standard neuvádí, nicméně skořápka vajecje krémová až světle hnědá a minimální hmotnost násadových vajec je 55 gramů. Kvokavost je u tohoto plemene nežádoucí.

Dospělí kohouti dorůstají hmotnosti 2,8-3,5 kilogramu, slepice bývají o něco lehčí a váží 2,2-2,9 kilogramu. Kohouty kroužkujeme průměrem kroužku 20 mm, slepice 18 mm.

Saská slepice je elegantní slepice lehkého typu, středního tělesného rámce, se středně dlouhým a zaobleným trupem, s menším listovým hřebenem, malými bílými ušnicemi a se středně dlouhým, níže neseným a téměř sevřeným ocasem.

Hlava tohoto plemene je malá a úzká, zobák bývá středně dlouhý a přiměřeně silný. Laloky na hlavě jsou malé, zakulacené jemné struktury. Oči má saská slepice velké a výrazné, jejich barva se odvíjí od barvy peří.

Saské slepice zdrobnělé

Jedná se o zdrobnělou formu velkého plemene. Snášku standard neuvádí. Barva skořápky je krémová až světle hnědá. Minimální hmotnost násadových vajec u zdrobnělé formy činí 35 gramů. Hmotnost dospělého kohoutka je 0,9-1,2 kg, slepice 0,7–1 kg.

Saské slepiceNázvy ve světě

Německy: Sachssenhuner, Francouzsky: Poule de saxe, Slovensky: Saské sliepky

Foto: www.pravachovatelska.websnadno.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.