Clevelandský hnědák

Cleveland Bay

Původ: Velká Británie
Výška v kohoutku: 165 cm
Barva: Hnědák
Využití: Jezdectví
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2285 zobrazení     0 komentářů

Historie

Jedno z nejstarších britských plemen. Jeho předek byl chapmanův kůň, který byl malý, odolný a silný. Křížením s berbery a plnokrevníky vznikl dnešní Clevelandský hnědák. Důležitými hřebci byli Jalep, pravnuk Godolphin Barba a Manica. V 17. a 18. století se cleveland využíval jako kočárový kůň, později byl vytlačen rychlejším yorkshirským kočárovým koněm. Počet Clevelandů se dramaticky snížil a v druhé polovině 20. století zbyli už jen 4 plemenní hřebci. Jednoho z nich, Mulgrave Supreme, koupila anglická královna Alžběta II. a počet těchto zvířat opět stoupl.

Povaha

Clevelandský hnědák je klidné a citlivé plemeno s klidnou, vyrovnanou povahou. Je ale i odvážný a živý s příjemným temperamentem. Je spolehlivý, dobře ovladatelný a učenlivý.

Stavba těla

Hlava je španělského typu, krk je svalnatý a obloukovitý. Plece jsou svalnaté, hřbet je delší a rovný, záď je skloněná a silná. Končetiny jsou krátké, pevné, bez rousů.

Srst může být jen hnědá, možná je pouze malá bílá hvězda na hlavě. V kohoutku dorůstají v průměru 165 cm.

Využití

Clevelandský hnědák je původně kočárové plemeno a jako takové několik století používané. Dnes se využívá spíše na hony i jako jezdecký kůň. Na anglickém královském dvoře se dodnes zapřahají do kočárů.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.konekone.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.