Clydesdaleský kůň

Původ: Skotsko
Výška v kohoutku: 160-180 cm
Barva: Hnědák
Využití: Práce v zemědělství
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4013 zobrazení     0 komentářů

Historie

Toto plemeno vzniklo ve Skotsku v 18. století, kde nahradilo shirského koně. Jeho předci byli původní odolní koně, belgičtí chladnokrevníci a flemish. Zakladatel tohoto plemene byl hřebec jménem Blaze. Clydesdalští koně rychle získali oblibu kvůli své síle. Křížením s shirskými koňmi získalo clydesdalové na mohutnosti. Roku 1877 byla založena společnost Clydesdale Horse Society a clydesdalové se tak stali prvním tažným plemenem, které mělo v Británii vlastní společnost.

Povaha

Clydesdaleský kůň je silní, inteligentní a líbiví kůň. Jsou také klidní, vytrvalí a učenliví. Jsou velmi ochotní a ovladatelní.

Stavba těla

Hlava je atraktivní s rovným profilem a velkýma, inteligentníma očima. Krk je obloukovitý, plece skloněné. Hrudník je klenutý. Hřbet je krátký, záď svalnatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné, mají husté rousy a velká kopyta.

Srst je hnědá s velkými odznaky sahajícími až na břicho. V kohoutku dorůstají 160 - 180 cm.

Využití

Clydesdaleský kůň jsou maskotem týmu Budweiser Clydesdale. Dříve to byl vyhledávaný pracovní kůň, postupně však dostává spíše reprezentativní funkci. Dodnes je ale můžeme vidět v zemědělství.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.virtualnistajdenysek.estranky.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.