Konnemarský pony

Connemara

Původ: Irsko
Výška v kohoutku: 145 cm
Barva: Bělouš, hnědák
Využití: Zemědělství
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2126 zobrazení     0 komentářů

Historie

Konnemarský pony je velmi staré plemeno z oblasti Connaught. Jeho předci byli původní keltští poníci. Ti byli kříženi se starými španělskými Jennetas, arabskými plnokrevníky a berberskými koňmi. Později i s anglickými plnokrevníky, hackneys a welšskými poníky. Významní hřebci v chovu byli welš Cannon, Carna dun, irský tažný kůň Mayboy, arab Clonkeehan Auratum a welš Dynamite. I přes tato různorodá plemena se udržel ustálený typ a vzniklo jedno z nejlepších plemen ponyů na světě.

Povaha

Tito poníci jsou odolní a otužilí. Mají dobrou povahu i pro děti, jsou učenliví a nadaní sportovní ponyové. Jsou temperamentní, čilí, vytrvalí a dobře ovladatelní.

Stavba těla

Konnemarský pony jsou líbiví poníci s jemnou hlavou a obloukovitým krkem. Lopatky umožňují dlouhý krok, plece jsou dobře stavěné. Hřbet je delší, záď je silná a svalnatá. Končetiny jsou silné, kopyta tvrdá.

Srst je bílá nebo hnědá, vzácně ryzá. V kohoutku mívají v průměru 145 cm.

Využití

Dříve se používali jako pracovní koně v zemědělství, dnes jsou connemary hlavně sportovní poníci pro děti. Využívají se v parkúru, drezúře i military a ve vozatajských soutěžích.

Zdraví a nemoci koní

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: de.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.