Highlandský pony

Původ: Skotsko
Výška v kohoutku: do 145 cm
Barva: Bělouš, hnědák, vraník
Využití: Zemědělství
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2189 zobrazení     0 komentářů

Historie

Plemeno má rysy primitivních koní a jeho předek byl zřejmě kůň Przewalského. V 16. století se křížili s francouzskými a španělskými koňmi, v 19. století pak s Hackneys, fellskými a daleskými poníky. Jsou na nich patrné znaky i arabských plnokrevníků. Dříve byly dva typy těchto poníků: menší ze západních ostrovů a větší z pevniny. Dnes tyto rázy splynuly.

Povaha

Highlandští poníci jsou odolní, horští koně. Jsou vytrvalí, silní a otužilí. Povahou jsou mírně tvrdohlaví, avšak přátelští a pracovití.

Stavba těla

Hlava je atraktivní arabského typu, krk je dlouhý s hřebenem. Hřbet je krátký, záď skloněná a svalnatá. Končetiny jsou kratší, ale pevné s výraznými klouby. Kopyta jsou tvrdá a kvalitní.

Srst může být bílá, hnědá nebo černá, často se vyskytuje úhoří pruh. Bílé odznaky by měli být co nejmenší. Kohoutková výška nepřesahuje 145 cm.

Využití

Highlandský pony je všestranné zvíře využívané v zemědělství, ve Skotsku ho lovci využívají k nošení ulovené zvěře. Je to také dobrý jezdecký poník pro děti, avšak bez problémů unese i dospělého člověka.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: forum.highlandponyenthusiasts.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.