Murgenský kůň

Murghese

Původ: Itálie
Výška v kohoutku: 150–160 cm
Barva: Vraník
Využití: Práce na farmě
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4947 zobrazení     4 komentáře

Historie

Původ tohoto plemene je v oblasti Murge v jihovýchodní Itálii. Jeho předci byli pravděpodobně neapolští, berberští, aveliňští a italští tažní koně a arabští plnokrevníci. V 15. století byli oblíbení jezdečtí koně italské armády. Potom však nastal úpadek a toto plemeno vyhynulo. Znovu obnoveno bylo až ve 20. století v jemnější formě, než jakou měl původní murgenský kůň.

Povaha

Murgenský kůň je přátelský, jemný a ochotný kůň vhodní i pro děti. Jsou odolní, skromní a tvrdí. Jsou také vytrvalí a odolávají mnoha běžným koňským nemocem.

Stavba těla

Hlava je klabonosá, krk je svalnatý. Lopatky jsou šikmé, hrudník hluboký. Hřbet je krátký a rovný, záď je skloněná s poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s malými klouby. Kopyta jsou kvalitní. Žíně jsou husté.

Srst je vždy černá, v kohoutku měří 150 – 160 cm.

Využití

Murgenský kůň je vytrvalý, pracovitý kůň vhodný k většině práce na farmě. Jsou oblíbenými koňmi pro děti. V chovu se používají k zlepšování jiných plemen.

Zdraví a nemoci koní

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, …), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, …), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, …), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, …), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, …), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, …), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, …), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, …), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, …); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.anamf.it

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.04.2017, 20:29
hezčího koně jsem opravdu neviděla :-)
17.04.2017, 20:41
to je ten nejhezčí kůn jakého jsem kdy viděla :-)
01.04.2017, 09:14
podle mě je to nejhesčí kůn kterého jsem videla :-)
29.03.2017, 20:07
krásný kůn :-)