Portugalský podengo

Podengo Portugues

Oficiální zkratka v ČR: POP
Výška v kohoutku: 20-70 cm
Hmotnost: 4-30 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 94
Využití: lovecký
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7903 zobrazení     1 komentář

Portugalský podengo je tradiční portugalský lovecký pes, využívaný především k lovu králíků, jednotlivě nebo ve smečce. Velmi vzácný velký podengo je využíván i při lovu černé zvěře. Loví všemi jeho smysly. Dnes bývá Portugalský podengo využíván jako lovecký pes.

Co se týče charakteru, je Portugalský podengo živý, aktivní a velmi agilní malý pes, který se snadno sžívá s rodinou chovatele. Je velmi ostražitý, ale rozhodně ne agresivní. K cizím lidem se chová přátelsky, ale rezervovaně, v rodině je laskavý a příchylný. Je i velmi inteligentní a snadno vychovatelný. Jako vášnivý lovec králíků pronásleduje všechno, co mu vběhne před oči a nos. Malé typy podenga se vyznačují malou samostatností.

Tito temperamentní psi (zejména menší jedinci) nejsou vhodnými společníky pro nervózní nebo pohodlné lidi. Pokud je zaměstnáme, mají příjemné chování. Vzhledem k jejich náruživému loveckému pudu je jejich volný výběh velmi problematický. Při výchově portugalského podenga je nezbytná důslednost a pevné, jednoznačné vedení. K vykompenzování jeho lovecké vášně je nutné připravit mu náhradní zaměstnání. Jak hladkosrstý tak i hrubosrstý typ vyžaduje po majiteli pouze minimální péči.

Portugalský podengoNázvy ve světě

Anglicky: Podengo Portugues

Foto: http://www.uwhondenkat.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.08.2020, 17:33