Pottok

Původ: Francie a Španělsko
Výška v kohoutku: 11 –145 cm
Barva: Hnědák, ryzák, strakáč
Využití: Jezdectví, pro děti
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1713 zobrazení     0 komentářů

Historie

Původem je toto plemeno v oblasti Baskicka, Navarry a jihozápadní Francie. Jeho předci jsou velmi staří plemena, jako je Solutré. Vykazuje i prvky arabských koní. Menší množství těchto poníků žije stále polodivokým životem a skvěle se přizpůsobili nehostinné krajině. Většinou jsou již ale v zajetí pro své vynikající vlastnosti.

Povaha

Pottock je klidný, ochotný poník. Je odolný, tvrdý a vytrvalý. Má také dobré předpoklady sportovního poníka pro děti.

Stavba těla

Hlava má rovný profil, krk je svalnatý a klenutý. Lopatky jsou mírně skloněné, hrudník je hluboký. Hřbet je pevný, záď rovná s poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou delší, pevné s dobrými klouby a kopyty.

Srst bývá většinou tmavě hnědá, mohou však být i ryzáci a strakáči. V kohoutku dorůstají 112 – 145 cm.

Využití

Pottock je vytrvalý jezdecký poník. Je také vyhledávaným sportovním ponym pro děti. Je vhodní i pro lehčí zemědělskou práci. Využívají se i jako soumaři.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.horsebreedsinfo.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.