Švýcarský teplokrevník

Swiss Halfbred

Původ: Švýcarsko
Kohoutková výška: 155–165 cm
Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Využití: Sport
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1350 zobrazení     0 komentářů

Historie

Je to velmi staré plemeno, které má své počátky v 10. století. Bylo vyšlechtěno benediktýnskými mnichy, kteří potřebovali všestranného koně pod sedlo o do zemědělství. Jeho předek byl pravděpodobně místní kůň plemene Schwyler. V 17. století se křížili s tureckými, italskými, španělskými a frískými koňmi. To se však ukázalo jako nevhodné a mniši se vrátili k původnímu koni. Později se zkusilo křížení s yorkshirskými kočárovými koňmi a anglonormany. To je ukázalo jako dobrý tak a pokračovalo se s francouzskými, irskými, anglickými a německými koňmi. Vzniklo tak ustálené a úspěšné plemeno.

Povaha

Švýcarský teplokrevník je laskavý, klidný, ochotný a učenlivý. Má přirozené nadání nejen pro parkúrové skákání, ale i pro drezúru.

Stavba těla

Hlava je líbivá, krk delší a svalnatý. Lopatky jsou skloněné a hrudník hluboký. Hřbet je kratší, rovný a pevný, záď mírně skloněná s vysoko nasazeným ocasem- Končetiny jsou delší, dobře osvalené, suché s kvalitními kopyty.

Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku měří průměrně 155 – 165 cm.

Využití

Švýcarský teplokrevník je všestranný sportovní kůň vhodný nejen na drezúru a parkúr, ale i na vozatajské soutěže. Je to i oblíbené rekreační plemeno.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: horse-breeds.findthebest.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.