Shirský kůň

Shire

Původ: Velká Británie
Kohoutková výška: 170–180 cm
Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Využití: Práce
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6439 zobrazení     2 komentáře

Historie

Plemeno vzniklo během 17. století ve Velké Británii, Jeho předci byli místní, flanderští a fríští koně. Vzniklo plemeno s názvem English Black. Potom se do chovu zařadil hřebec Blind Horse a dal plemeni dnešní vzhled. Shirský kůň se stal velmi populární. Během světových válek se ale jeho počty snížily a obnoveny byli hlavně díky pivovarům, kteří si ho vybrali pro reprezentativní účely. Shirský kůň je dnes znám jako největší plemeno koně světa.

Povaha

Shirský kůň je mírný, ochotný a poslušný. Je dobře ovladatelný a nesmírně silný. Často se vyobrazuje s malými dětmi, což zdůrazňuje jeho laskavou povahu.

Stavba těla

Hlava je líbivá, obvykle klabonosá, krk je svalnatý s výrazným hřebenem. Hrudník je hluboký, hřbet rovný a pevný, záď kulatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou delší, silné s dobrými klouby, bohatými rousy a kvalitními kopyty.

Srst bývá většinou tmavá, mohou však být i bělouši a ryzáci. V kohoutku měří 170–180 cm.

Využití

Shirský kůň byl populární pracovní kůň, dnes se využívá pro reprezentativní účely. I přes svou stavbu je také dobrým jezdeckým koněm.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: agleninscotland.scot

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.08.2021, 20:29
toto,plemeno,vzniklo,ve,velke
británii,a,chova,se,na,anglických,hradech
a,anglických,zámcích,dokonece,tyto,koně
měl,i,princ,filip,narozený,10,6,1921,zesnulý,9.4
tohoto,roku,nedožitých,100,let
06.09.2019, 11:56
Překrásná zvířata!!!!!moc fandím jejich chovatelům!!!!i když mám před koňmi velký respekt strašně ráda je pozoruji!vydržela by jsem se na ne dívat hodiny!!!přeji hodně úspěchů v jejich chovu! Ještě nikdy jsem je neviděla v reálu!snad se mi to jednou splní!