Suffolkský kůň

Suffolk Punch

Původ: Velká Británie
Kohoutková výška: 160-168 cm
Barva: Ryzák
Využití: V zemědělství
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Jakub Štos     2084 zobrazení     0 komentářů

Historie

Suffolk vznikl během 16. století. Ve Velké Británii se dodnes chová v nezměněné podobě. Suffolk se zasloužil o vznik mnoha dalších plemen, mezi nimi i o clydesdalského koně. Nejvýznamnějším hřebcem byl Crisp's Horse of Ufford, kterého mají ve svém rodokmenu snad všichni dnešní suffolkové. Byli to oblíbení koně v zemědělství i tažní koně v těžko přístupném terénu.

Povaha

Suffolkský kůň je klidný, přátelský a laskavý kůň. Je také silný, ochotný a pracovitý. Svou oblibu si získal i svou dobrou ovladatelností a přizpůsobivostí.

Stavba těla

Hlava je atraktivní, krk kratší, svalnatý s hřebenem. Lopatky jsou mírně skloněné, hřbet rovný a pevný. Záď je kulatá, svalnatá s poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, silné s dobrými klouby a kopyty a téměř bez rousů.

Srst je výhradně ryzá, v kohoutku měří průměrně 160 – 168 cm.

Využití

Suffolkský kůň byl oblíbený kůň v zemědělství i jako silné jezdecké zvíře. Hodně se využíval v chovu a jeho krev nese mnoho moderních plemen. Dnes má své slavné dny za sebou a využití téměř nemá.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.rarebreeds.co.nz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.