Basenži

Basenji

Oficiální zkratka v ČR: BSN
Výška v kohoutku: 40-43 cm
Hmotnost: 9,5-11 kg
Délka života: 11 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 43
Využití: společník
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5057 zobrazení     2 komentáře

Basenži je původem lovecký pes původních obyvatel centrální Afriky. V dnešní době se využívá toto plemeno jako lovecký a doprovodný pes.

Basenži je velice inteligentní a nezávislý pes s loveckou vášní. V rodině se chová laskavě a aktivně. K cizím lidem je rezervovaný. Basenži je ostražitý, ale neštěká a projevuje se pouze škytavým smíchem a zvučným hlasem, podobným alpskému jódlování.

Basendži, který si vysloužil přívlastek „neštěkající pes“, je zvyklý jednat samostatně a také nezávisle, když vychází na lov. V jeho domovině následuje lovec psy, kteří dokážou lovce upozornit na jakoukoliv lovnou zvěř. Podřízenost a kooperace proto u basenžiho není nijak vyžadována.

V rodině je Basendži čilý a bez jakékoliv vazby na konkrétního člena rodiny. Patří k hlavním hubitelům potkanů a krys. Je svobodymilovným psem, který je v duchu pořád na lovu nebo provádí jinou smysluplnou činnost. Vzhledem k tomu, že se jen minimálně podřizuje, není Basenži vhodným psem pro sportovní aktivity. Výchova basenžiho musí probíhat s láskyplnou důsledností a pod jednoznačným vedením. Není to pes pro váhavé a pasivní lidi. Basendži je velice čistotný a jeho srst vyžaduje po majiteli pouze minimální péči.

BasenžiNázvy ve světě

Anglicky: Congo Dog

Foto: http://gambo.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.04.2019, 13:18
Podle našeho veterináře, který k nám dochází, chováme dražší papíráky, tak kupujeme jedině konzervy Brit, které neobsahují sóju ani lepek.
17.04.2019, 12:32
Prosím poradíte mi někdo, které konzervy jsou zdravé, a mají opravdu kvalitní složení?