Jezevčík dlouhosrstý králičí

148 JTK Dachshund Zwerg/Kaninchen Langhaar

Obvod hrudníku: 30 cm
Hmotnost: 3,5 kg
Délka života: 14-17 let
FCI: IV. - Jezevčíci
Číslo standardu: 148
Využití: Hlídač, mazlíček, myslivost
velikost písma:  A A A
30.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3461 zobrazení     0 komentářů

Jezevčík dlouhosrstý králičí je nejmenším plemenem dlouhosrstého jezevčíka. Standardem sice není stanovena požadovaná výška nebo hmotnost, ovšem obecně platí, že králičí typ jezevčíka by neměl vážit víc než 3,5 kilogramu a obvod hrudníku nemá přesahovat 30 centimetrů.

Jezevčíci dlouhosrstí jsou velmi chytří s velkým rozsahem uplatnění při lovu. Jsou výborní stopaři a osvědčili se i při práci na barvě. Stopu hlásí vždy pronikavým nezaměnitelným štěkotem. Díky svému dlouhému tělu a krátkým nohám jsou výborní i při práci pod zemí. Ovšem do lesa s větším množstvím nor by neměl být volně pouštěn, aby se vám v některé noře neztratil.

V současné době je jezevčík využíván nejen jako lovecký pes, ale hlavně jako společník a rodinný pes. Jezevčík miluje společnost své rodiny a dlouhé procházky do přírody.

Jezevčík dlouhosrstý králičí se vyskytuje buď jednobarevný (červený, červeno-žlutý, žlutý) nebo dvoubarevný.

Péče o srst

V závislosti na kvalitě srsti se musí přibližně dvakrát do roka škubat, zvláště srst na hlavě má být krátká. Přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách je třeba jezevčíkovi zastřihávat.

FCI zařazení

Jezevčík je jediné plemeno, kterému se dostalo té pocty mít svou vlastní skupinu FCI. Plemena psů jsou mezinárodní kynologickou organizací – FCI rozdělena (podle využití, příbuznosti a dalších jiných faktorů) do deseti skupin. Všechna plemena jezevčíka jsou zařazena do skupiny č. IV, která je vyhrazena pouze a jenom jezevčíkům.

Jezevčík dlouhosrstý králičíNázvy ve světě

Slovensky: Jazvečík

Foto: http://www.svetpejsku.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.