Jezevčík hladkosrstý trpasličí

148 JTK Dachshund Zwerg/Kaninchen Kurzhaar

Obvod hrudníku: 30-35 cm
Hmotnost: 3,5-4 kg
Délka života: 14-17 let
FCI: IV. - Jezevčíci
Číslo standardu: 148
Využití: Hlídač, mazlíček, myslivost
velikost písma:  A A A
31.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5074 zobrazení     0 komentářů

Jezevčík hladkosrstý trpasličí, někdy nazývaný jezevčík krátkosrstý trpasličí se v dnešní době využívá jako dobrý hlídač nebo domácí mazlíček. Ovšem jeho další podstatné využití spočívá v myslivosti, kde figuruje jako spolehlivý lovecký pes.

Jezevčík hladkosrstý trpasličí má obvod hrudníku od 30 do 35 centimetrů a běžná hmotnost se pohybuje kolem čtyř kilogramů.

Jezevčík krátkosrstý trpasličí je milý, přátelský, a hlavně hodně houževnatý. Jako každý jezevčík má rád rodinu, která se o něho stará. Nemá rád hrubé zacházení, protože je malý a mohlo by se mu snadno ublížit.

Jezevčíci mají nízkou, protáhlou, ale pevnou postavu s krátkými končetinami, a mohutnou svalovinou, směle vyzývavým držením hlavy a elegantním a moudrým výrazem. Temeno hlavy je ploše klenuté, probíhající pozvolna bez čelní rýhy. Krk je dlouhý a svalnatý, bývá bez laloku. Přední končetiny jsou svalnaté, což odpovídá namáhavé činnosti pod zemí, jsou silné, dlouhé a široké.

FCI zařazení

Jezevčík je jediné plemeno, kterému se dostalo té pocty mít svou vlastní skupinu FCI. Plemena psů jsou mezinárodní kynologickou organizací – FCI rozdělena (podle využití, příbuznosti a dalších jiných faktorů) do deseti skupin. Všechna plemena jezevčíka jsou zařazena do skupiny č. IV, která je vyhrazena pouze a jenom jezevčíkům.

Jezevčík hladkosrstý trpasličíNázvy ve světě

Slovensky: Jazvečík

Foto: http://cs.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.