Ibizský podengo

Podenco Ibizenco

Oficiální zkratka v ČR: IP
Výška v kohoutku: 60-72 cm
Hmotnost: 19-25 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 89
Využití: společník, hlídač
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6192 zobrazení     0 komentářů

Ibizský podengo je pes na lov králíků, který loví ve dne i v noci, a to především čichem a sluchem. Pronásleduje zajíce i vysokou zvěř. Smečku tvoří vždy několik fen a pouze jeden pes. Větší počet samců ve smečce vyvolává rozmíšky. Podengo běží tiše po stopě a vystavenou zvěř ohlašuje štěkáním. Dnes se toto plemeno využívá jako lovecký pes.

Ibizský podengo je velmi přátelský rodinný pes, hodí se k cizím lidem, chová rezervovaně, ale ne agresivně. Má přirozené sociální chování. Není to strážný ani ni branný pes.

Na naše poměry je Ibizský podengo velmi aktivním, nezávislým a samostatným psem, který se ke svému chovateli sice chová laskavě až něžně, ale přednost dá vždy příležitosti k lovu. Disponuje velkou silou ke skoku a je schopen překonat i ty nejvyšší ploty. Úspěšně se dá Ibizský podengo vychovat pouze velkou dávkou zručnosti, trpělivosti a porozumění jeho. Vyžaduje po svém pánovi smysluplné zaměstnání a je schopen úspěšně projít i loveckou výchovou. Nechat jej volně pobíhat je ale vzhledem k jeho lovecké vášni velmi riskantní, i když pohyb nutně potřebuje. Není to pes pro málo aktivní lidi ani do městského prostředí. Ani hrubý, ani hladký typ prakticky nevyžaduje péči o srst.

Ibizský podengoNázvy ve světě

Anglicky: Ibizan Hound, Portugalsky: Padenco Ibicenco

Foto: http://www.bkrentacar.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.