Jezevčík drsnosrstý králičí

148 JTK Dachshund Zwerg/Kaninchen Rauhhaar

Obvod hrudníku: 30 cm
Hmotnost: 3,5 kg
Délka života: 14-17 let
FCI: IV. - Jezevčíci
Číslo standardu: 148
Využití: Hlídač, myslivost
velikost písma:  A A A
30.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3373 zobrazení     0 komentářů

Jezevčík drsnosrstý králičí je nejmenší varianta drsnosrstého jezevčíka. Standardem sice není stanovena požadovaná hmotnost ani výška těla, nicméně by hmotnost neměla v dospělosti přesáhnout 3,5 kilogramu a obvod hrudníku 30 centimetrů.

Využití

Jezevčík drsnosrstý králičí vznikl na přelomu 17. a 18. století křížením hladkosrstých jezevčíků s kníračem a posledních sto let byli tito potomci kříženi ještě s Dandie dinmond teriérem. Pro svoji ostrost je vhodný jako správný hlídač. Toto plemeno patří také k dobrým norařům, ale není dobré jej pouštět do lesa, ve kterém se nachází nory, protože by se mohlo stát, že se v některé ztratí. Jak již bylo zmíněno, ne každý jedinec musí být ostrý, takže je také oddaným, přátelským, hravým společníkem. Nemá rád hrubé zacházení.

Péče

V závislosti na kvalitě srsti se musí toto plemeno přibližně 2x ročně škubat, zvláště srst na hlavě musí být krátká. Přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách je třeba jezevčíkovi zastřihávat.

FCI klasifikace

Už v roce 1888 byl v Německu založen „Klub milovníků jezevčíků" a tehdy byl také přijat jejich první standard. FCI IV. - Jezevčíci, oficiální zkratka: J, JTK, číslo standartu: 148 / 09.05.2001 (Německo).

Jezevčík drsnosrstý králičíNázvy ve světě

Slovensky: Jazvečík

Foto: http://cs.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.