Aligátor čínský

Alligator sinensis

Výskyt: Čína
Délka: 2 m
Počet vajec: 10-50 ks
Inkubační doba: 70 dnů
Krmivo: Bezobratlí i obratlovci
velikost písma:  A A A
08.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4368 zobrazení     0 komentářů

Aligátor čínský je jedním ze dvou žijících druhů aligátorů. Je to blízký příbuzný aligátora severoamerického. Jak již napovídá jeho druhový název, vyskytuje se v Číně, konkrétně v dolní části toku Yang – C´- Tiang v propojených travnatých bažinách a jezerech.

Aligátor čínský dosahuje v dospělosti délky kolem dvou metrů. Mezi ostatními krokodýli, vyniká tento druh dokonale obrněným tělem včetně břicha. Hlavní složku potravy tvoří bezobratlí i obratlovci, zvláště pak ryby a různé druhy kachen.

V měsíci červenci nebo srpnu vystaví, z nejrůznějších rostlin a větviček, samice hnízdo. Naklade do něj 10 až 50 vajec. Při teplotě kolem 30 °C a vysoké vlhkosti vzduchu, která v hnízdě panuje, se mláďata líhnou asi za 70 dnů. Po celou inkubaci samice svoji snůšku střeží. Mláďata pohlavně dospívají v polovičním čase než větší příbuzní aligátoři severoameričtí, tedy zhruba za 4-5 let.

V současné době je aligátor čínský zapsán v Červeném seznamu IUCN jako kriticky ohrožený druh, za což může hned několik důvodů. Včetně lovu je hlavním důvodem plenění jejich přirozených biotopů a nahrazování těchto oblastí zemědělskou krajinou. Dalším je poměrně časté a smrtelné požírání jedu na krysy, který se dostává do jejich blízkosti. V minulosti, ale bohužel v nemalé míře i dnes není výjimkou ani vybírání mláďat a vajec z hnízd.

Aligátor čínskýNázvy ve světě

Anglicky: Chinese Alligator, Chorvatsky: Kineski aligator, Německy: China-Alligator, Rumunsky: Aligator chinezesc, Slovensky: Aligátor čínsky
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.