Kajman černý se ve volné přírodě vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně v Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru, Francouzské Guyaně, Guyaně, Peru a Venezuele. V těchto zemích osídluje vždy blízkosti jezer, řek, bažin a vyskytuje se také na zaplavených travnatých pláních.
V dospělosti dorůstá kajman černý od 4 až do 4,5 metru, což z něj dělá největší druh kajmana. Nepotvrzené údaje však hovoří i o délce kolem šesti metrů. Jako jediný z kajmanů drží také nemilý primát - dokáže usmrtit i člověka.
Oproti dřívějšku jsou stavy nižší, ale populace se postupně zotavují. Stavy se odhadují na 25000-50000 jedinců.
Oplození je vnitřní. Jsou vejcorodí. Samice se po nakladení vajec nezdržuje příliš daleko, ale hlídá je jako oko v hlavě. Vejci se často živí varani a tak se mnohokrát stane, že matka prostě nepřiplave rychle a varani natropí mnoho škod. Z 10-15 nakladených vajec přežije cca pouhých 6-7 jedinců. Po vylíhnutí, plavou v okolí matky. Živí se však již sami, a od narození umí plavat. Zhruba do 1 roku života se zdržují v okolí matky.
Kajman černý náleží do řádu krokodýli (Crocodilia). Jsou velmi starým řádem plazů, mezi které patří krokodýli, aligátoři, kajmani a gaviálové, celkem asi 23 recentních druhů. Jde o pozůstatek z prehistorické doby, který dodnes přežívá jako člen čeledi plazů, do které patřili i dinosauři. Je to dravec, který vzbuzuje respekt u lidí i zvířat. Jedná se nejbližší žijící příbuzné ptáků, se kterými společně tvoří klad Archosauři.
Komentáře ke zvířeti