Mexický naháč

Xoloitzcuintle

Oficiální zkratka v ČR: MEN
Výška v kohoutku: 35-38 cm
Hmotnost: 13,5-16 kg
Délka života: 12-15 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 234
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5235 zobrazení     0 komentářů

Mexický naháč byl obětní pes původních Toltéků a Aztéků, kteří jej ale také pojídali jako lahůdku, jako zástupce boha Xolotla provázela duše mexického naháče zemřelé do míst jejich věčného odpočinku. Mexický naháč je strážný a doprovodný pes.

Existují tři varianty tohoto naháče: standardní, malá a trpasličí. Je to tichý a klidný pes, bystrý, veselý, pozorný, inteligentní a snadno vychovatelný. V rodině je Mexický naháč vnímavý a láskyplný, k cizím lidem nedůvěřivý. Zejména velký typ je výborným hlídačem a ochráncem.

Mexický naháč je přizpůsobivý domácí přítel, jako stvořený pro bytové prostředí. Ideální je zejména pro alergiky nebo jinak zdravotně postižené lidi, jejichž nezbytnou prioritou je čistota a pořádek. Mexický naháč je nekomplikovaný pes, který nevyžaduje po svém majiteli žádné sportovní aktivity, i když se s oblibou zúčastňuje každé přijatelné činnosti. Toto plemeno miluje velice pohyb a zaměstnání, nejlépe když mu to jeho pán dopřeje přímo ve volné přírodě. Pokud se naháči pohybují, překvapivě jim nevadí ani deštivé počasí nebo dokonce sníh. Všechny tři velikostní typy mexického naháče vyžadují přiměřenou péči, zejména pokud jde o jejich pokožku. Naháčům často scházejí zuby.

Mexický naháčNázvy ve světě

Anglicky: Mexičan Hairless

Foto: http://lararicci.typepad.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.