Krokodýl kubánský

Crocodylus rhombifer

Výskyt: Kuba
Délka: 3-3,5 m
Počet vajec: 15-40 ks
Inkubační doba: 90 dnů
velikost písma:  A A A
04.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2966 zobrazení     0 komentářů

Krokodýl kubánský dorůstá v dospělosti délky těla od 3 do 3,5 metru. Je to agresivní druh, který je schopen při lovu kořisti vymrštit celé tělo nad vodní hladinu.

V roce 1959 byl krokodýl kubánský téměř vyhuben. Záchranné programy se v současné době snaží o obnovení populace, což se zdá se poměrně daří. Populace se pomalu navyšuje a odhaduje se, že ve volné přírodě živo kolem 5000 těchto zvířat. Vyskytuje se na Kubě (oblast Zapata na severozápadě, Lanier Swamp na Isla de Juventud), na Bahamách a Kajmanských ostrovech byl vyhuben.

Krokodýl kubánský náleží do řádu krokodýli a stejně jako ostatní zástupci tohoto řádu, je i on dokonale přizpůsoben životu ve vodě. Při otevření tlamy zabraňuje vniknutí vody do žaludku pevná záklopka. Oči a uzavíratelné nozdry jsou postavené tak, aby krokodýl mohl vynořit nad hladinu jen nepatrnou část hlavy a pohodlně tak vyhlížet kořist. Mají také dokonale rozdělené srdce na dvě komory a dvě předsíně, dutinu břišní odděluje sval podobný bránici. Samci bývají celkově mohutnější a mají i větší hlavu. V období rozmnožování svádí samci urputné souboje a někteří se ozývají hlasitým řevem. Páří se ve vodě. Rozmnožují se vejci, které mají pevnou vápenitou skořápku. Snáší až několik desítek vajec. Zahrabávají je do kup tlejícího rostlinného materiálu, kde se vyvíjí. Tato kladiště hlídají až do vylíhnutí mláďat a někdy pomáhají i líhnoucím se mláďatům.

Krokodýl kubánskýNázvy ve světě

Anglicky: Cuban Crocodile, Chorvatsky: Kubanski krokodil, Německy: Rautenkrokodil, Slovensky: Krokodíl kubánsky
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.