Tomistoma úzkohlavá

Tomistoma schlegelii

Výskyt: Asie
Délka: 4-5,5 m
velikost písma:  A A A
05.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3913 zobrazení     0 komentářů

Tomistoma úzkohlavá neboli krokodýl úzkohlavý či gaviál sundský dosahuje v dospělosti délky těla od 4 do 5,5 metru. Svým vzhledem připomíná gaviála indického.

Ve volné přírodě se tomistoma úzkohlavá vyskytuje v jihovýchodní Asii, i když v současné době bohužel musíme konstatovat, že spíš již nevyskytuje. Tento druh je mimořádně ohrožen. V současné době je již pravděpodobně vyhuben v jižním Thajsku (od roku 1970) a na pokraji vyhubení je v Malajsii.

Krokodýl úzkohlavý náleží do řádu krokodýli a stejně jako ostatní zástupci tohoto řádu, je i on dokonale přizpůsoben životu ve vodě. Při otevření tlamy zabraňuje vniknutí vody do žaludku pevná záklopka. Oči a uzavíratelné nozdry jsou postavené tak, aby krokodýl mohl vynořit nad hladinu jen nepatrnou část hlavy a pohodlně tak vyhlížet kořist. Mají také dokonale rozdělené srdce na dvě komory a dvě předsíně, dutinu břišní odděluje sval podobný bránici. Samci bývají celkově mohutnější a mají i větší hlavu. V období rozmnožování svádí samci urputné souboje a někteří se ozývají hlasitým řevem. Páří se ve vodě. Rozmnožují se vejci, které mají pevnou vápenitou skořápku. Snáší až několik desítek vajec. Zahrabávají je do kup tlejícího rostlinného materiálu, kde se vyvíjí. Tato kladiště hlídají až do vylíhnutí mláďat a někdy pomáhají i líhnoucím se mláďatům.

Tomistoma úzkohlaváNázvy ve světě

Anglicky: False Gavial, Chorvatsky: Sundski gavijal, Německy: Sundagavial, Slovensky: Krokodíl úzkohlavý
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.reptarium.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.