Pancéřníček skvrnitý

Corydoras paleatus

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: Až 8 cm
Vhodná teplota: 20-26 °C
Délka života: 5 let
Cena: Kolem 20 Kč/ks
Krmivo: Buchanky, nitěnky, hrotnatky
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9300 zobrazení     0 komentářů

Pancéřníček skvrnitý je mírumilovná a klidná akvarijní ryba, která neustále rejdí po dně a hledá potravu. Dožívá se kolem pěti let a dorůstá délky až 8 centimetrů.

Pancéřníček skvrnitý se ve volné přírodě vyskytuje v Jižní Americe, odkud se často dováží. Konkrétně obývá státy Uruguay, Argentinu a Brazílii. Co se týče chovu v zajetí, patří tento druh k nenáročným, vhodným pro začátečníky.

Pancéřníčci by se měli chovat ve skupinkách o pěti a více kusech. V krmení mají výhodu a to takovou, že jsou aktivní i ve dne, narozdíl od ostatních sumečků. Krmit se dají buchankami (Cyclops), nítěnkami (Tubifex), hrotnatkami (Daphnia), patentkami a jakýmkoliv tabletkami a granulkami, co dopadají na dno. Takovouto stravou je i lehce připravíte ke tření. Pancéřníček skvrnitý vyžaduje sladkovodní akvárium o minimální velikosti 50 litrů. Tato ryba obývá dno. Teplota vody by se měla pohybovat od 20 do 26 °C, pH 6-8.

Chcete–li tyto pancéřníčky množit, bude nejlepší, pokud je přelovíte ze společenské nádrže do samostatné. I když se tyto ryby mohou vytřít i ve společenské nádrži, je tu riziko, že ostatní ryby jejich jikry požerou.

Vytírací nádrž by neměla být objemnější než 10 litrů. Měla by obsahovat jemný písek a jedna nebo dvě širokolisté rostliny. Filtrace jakéhokoliv tipu je nutná. Do této nádrže vpusťte trio – dva samce a jednu samici. Pokud jsou zdravé a připravené ke tření, není potřeba je povzbuzovat, pokud ovšem se třením otálejí, postupně snižte během pěti dnů množství vody v nádrži o 30–40 %. Šestý den doplňte čerstvou a o něco chladnější vodou na původní množství. Tím se dá napodobit jejich přirozené prostřední v jejich domovině, kde se třou s příchodem období dešťů.

Pojmenování pancéřníček vzniklo díky kostěnému pancíři, který pokrývá jejich záda.

Pancéřníček skvrnitýNázvy ve světě

Anglicky: Blue Leopard Corydoras
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.fishtanksandponds.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.