Kančík příčnopruhý

Cichlasoma nigrofasciatum

Výskyt: Střední Amerika
Délka těla: Kolem 15 cm
Vhodná teplota: 22-29 °C
Délka života: Kolem 10 let
Cena: Kolem 20 Kč
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11391 zobrazení     3 komentáře

Kančík příčnopruhý dorůstá kolem 15 cm. Samice bývá menší a má také kratší ploutve. Na břiše samic se nachází výrazná červenooranžová skvrna různého tvaru a velikosti. Ve volné přírodě obývá tento druh střední Ameriku.

Kančík příčnopruhý je všežravec a bez nadsázky můžeme říct, že za potravu mu poslouží vše, co se vejde to jeho tlamky. Samec má na hlavě, pro tuto skupinu kančíků, typický tukový hrb. Zbarvení těla bývá variabilní, obvykle šedomodrý podklad lemuje 8 různě výrazných zpravidla černých nebo tmavošedých svislých pruhů v přední části v úrovni oka přerušených. Poté co se v populacích objevili světle (bílí či do žluta) zbarvení jedinci, existuje stabilní populace xantorické formy. Tento druh se rád kříží s ostatními kančíky, především této skupiny, a proto jsou někdy v akvaristikých obchodech k dostání i nejrůznější barevné mutace, odlišné od původní podoby ryby.

Kančík příčnopruhý je schopný tření po necelém roce života, své jikry ryby kladou na vodorovné nebo svislé podklady, nejraději na strop předem vyhloubené jeskyně pod velikým kamenem. Snůška čítá až 300 drobounkých hnědých jiker. Vlastnímu kladení přecházejí námluvy a třecí tanec. Při kladení samice lepí snůšku na podklad, samec hlídá a posléze si vymění role, samice hlídá, samec oplodňuje jikry. Převážně samice se pak stará o jikry a ovívá je svými ploutvemi. Plůdek se líhne přibližně za 72 hodin, další 2 až 3 dny se rozplavává. O rozplavaný potěr se starají svědomitě oba rodiče, láskyplně ho přenášejí do předem vyhloubených jamek v písku. Rodiče jsou schopni svůj potěr chránit poměrně dlouhou dobu až 3 měsíce. Po celou dobu jsou velice agresívní, přímo nesnášenliví. Malé rybky poměrně rychle rostou a jsou velice žravé.

Kančík příčnopruhý je i mimo dobu tření značně agresívní, zejména k ostatním samcům a větším rybám, malé ryby obvykle neprohání, ale příležitostně je žere. Doporučuji větší nádrže (aspoň 100 l vody o teplotě 19-30 °C, pH 6-8) a společnost jiných cichlid. Jinak je to ryba velice nenáročná a vhodná i pro začátečníka.

Kančík příčnopruhý se v dobrých podmínkách dožije až deseti let.

Kančík příčnopruhýNázvy ve světě

Anglicky: Convict, Slovensky: Cichlazoma zebrovitá
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.09.2022, 15:17
Choval jsem je několik let krásné ryby samička menší cc 8cm samec cca 13cm.Po vytření na kámen je pár agresivní a ostražitě hlídá snůšku jiker,takže vhodně vybírat ryby k nim ideální čistič skla .Každý kdo rád štěrk a rostliny by měl zvážit jejich chov jsou schopny přez noc rostliny vyrýt a přestěhovat i štěrk..jsou to stavitelky;-).
23.04.2021, 18:14
Dobrý den,mohu se zeptat jakou rybu by jste dal k cichlidě papouščí?
Akvárium má 260 l.Děkuji
22.07.2018, 09:21
K neonkám naprostý predátor, likviduje je ve velkém. K betám také nedoporučuji, okusuje ploutve.