Kančík zelenooký

Cichlasoma sajica

Výskyt: Vody střední Ameriky
Délka těla: 15 cm
Vhodná teplota: 22-26 °C
Délka života: Cca 10 let
Cena: Kolem 50 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5382 zobrazení     0 komentářů

Kančík zelenooký dorůstá v dospělosti délky těla kolem 15 cm. Ve volné přírodě obývá střední Ameriku, konkrétně Kostariku. V dobrých podmínkách se může dožít i deseti let. Má šedohnědé šupiny s více či méně zřetelnými svislými pruhy. Samečci mají na skřelích, bocích a ploutvých modrofialový lesk. Lze je chovat s většími mírumilovnými rybami, vůči vlastnímu druhu bývá kančík zelenooký teritoriální.

Tento druh obývá dno a střední patro nádrže. Vyžaduje akvárium o minimálním objevu 150 litrů a teplotě vody 22-26 °C, pH 6,6-7,6 a tvrdost vody 8 - 16 °dKH.

Kančík zelenooký je všežravec, pozře tedy i rostlinné krmivo. Kančíci se vytírají v jeskyňkách sestavených z plochých a hladkých kamenů. Chov a odchov tohoto druhu je relativně jednoduchý. Akvárium musí být vybaveno kořeny a kameny a osázené odolnými rostlinami. Samečci mají nepárové ploutve protažené do špice, také zbarvení jejich ploutví je nafialovělé. Navíc mají charakteristický tukový hrb na čele.

Rostliny volíme radějí tuholisté a dobře zakořeněné a upevněné, jinak je mohou ze substrátu vyhrabat. Dno by mělo být písčité nebo velmi drobný štěrk, který nesmí být ostrý. Na trhu se objevuje i forma Gold - základní barvou je okrová bez modrých znaků a samci mají oranžovočervené ploutve. Existuje také řada kříženců s jinými druhy.

Kančík zelenookýNázvy ve světě

Anglicky: T-bar Cichlid, Maďarsky: Sajica tarkasügér, Německy: Sajika-Buntbarsch
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.fishoutlet.com.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.