Kančík Eliotův

Thorichthys ellioti

Výskyt: Střední Amerika
Délka těla: 12-15 cm
Vhodná teplota: 18-27 °C
Délka života: Až 15 let
Cena: Kolem 60 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3249 zobrazení     0 komentářů

Kančík Eliotův dosahuje velikosti těla 12-15 centimetrů. Ve volné přírodě obývá střední Ameriku: Mexiko a Guatemalu.

Vyžaduje větší akvária, od 200 litrů výš, aby si mohl v nádrži vytvořit své vlastní teritorium. Je to totiž teritoriální ryba, jejíž agresivita (především samci) se při tření velmi zvyšuje. V prostorných akváriích to zpravidla nezpůsobuje problémy, ale v malých a nevhodně uspořádaných akváriích útočí na všechny ostatní obyvatele. Při dostatku prostoru lze tuto rybu chovat s jinými rybami ve společenském akváriu. Malé ryby může napadat (především při nedostatku prostoru). Vždy ale chováme pouze jeden pár tohoto druhu kančíka.

Kančík Eliotův obývá dno a střed nádrže. Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 18-27 °C a pH 7,5-8,5.

Chovná nádrž musí být vybavena různými skulinami, a kořeny, kam nakladou samice jikry, které pak také hlídají. Při střežení svých jiker jsou samičky agresivní, samce raději oddělíme, protože by samici ohrožoval. Malý plůdek se líhne za 2-3 dny a za další dva dny se rozplave. Po rozplavání potěr krmíme artemií a dále přejdeme na větší živá či mražená sousta.

Kančík Eliotův je všežravec, nabídnout mu můžeme granule, kousky rybího filé, rybky, hrášek, salát, červy, žížaly, sezonní hmyz, hovězí srdce, plže.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.czfa.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.