Perlovka rudá

Hemichromis lifalili

Výskyt: Řeky v Africe
Délka těla: 10 cm
Vhodná teplota: 23,8-25,5 °C
Délka života: Kolem 8 let
Krmivo: Malé rybky, patentky, nitěnky, vodní hmyz
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7298 zobrazení     2 komentáře

Perlovka rudá dorůstá délky kolem deseti centimetrů. Ve volné přírodě obývá africké řeky, kde se vyskytuje v mělké vodní vegetaci a zarostlých pobřežních vodách. Tělo má perlovka rudá červené s modrými skvrnami. Na skřelích, uprostřed těla a na kořeni ocasu má černou skvrnu. V době tření se zbarví do krvava a modré skvrny se zvýrazní a třpytí se při každém pohybu ryby. Je to lovec s velkou chutí. Samec má viditelný hrbol na hlavě. Samec je také oproti samici větší. Samice má ploší hlavu, je plnější v bříšku a je celkově menší.

V chovných nádržích (které by měly být o objemu minimálně 300 litrů) obývají spodní a střední patra. Vyžadují teplotu vody 23,8-25,5 °C, pH vody 6-7,6.

Jiker snáší samice několik set až tisíc. S přibývajícím věkem samice produkuje stále více jiker. Plůdek se líhne cca za tři dny, po vykulení pár přenese plůdek do jamky, které často střídá (kvůli plísním), pak pár vodí potěr po nádrži. Po rozplavání se plůdek drží v houfu blízko rodičů.

Perlovka rudá je středně agresivním druhem, ovšem v rámci druhu se mohou naleznout i agresivnější jedinci. Chovat ji je možné pouze s většími cichlidami nebo jako druhovou nádrž.

Potravu tvoří malé rybky, patentky, nitěnky, kobylky, vodní hmyz atd.

Perlovka rudáNázvy ve světě

Anglicky: Lifalili Cichlid, Německy: Lifalili-Buntbarsch
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.aribki.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.09.2018, 08:42
Moc jim chutná vločkové krmivo pro cichlidy značky dajanapet a potěr živorodek. Mám je v společenském akvarku 54l jsou to zlatíčka jenom odčas škubají ploitvičky živorofek
20.09.2018, 14:00
nejuzasnějsí ryba na světě