Perleťovka červenopřilbá

Geophagus steindachneri

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 25-30 cm
Vhodná teplota: 24-26 °C
Délka života: 10 let
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2739 zobrazení     0 komentářů

Perleťovka červenopřilbá obývá ve volné přírodě Jižní Ameriku, konkrétně Rio Magdalenu. V dospělosti dorůstá od 25 do 30 centimetrů. Samci jsou větší a mohutnější s červeným tukovým hrbem. Samec je proti samici nápadně vybarvený. V dobrých podmínkách se dožije perleťovka červenopřilbá i desíti let.

Na dno nádrže musí být nasypaná silná vrstva písku, protože tyto ryby převrtávají dno rády. Tvrdost vody není podstatná, pH se uvádí kolem 6,5-7- a teplota vody má být v rozmezí 24-26 °C. Nutná je výkonná filtrace. Akvárium, ve kterém bude tento durh obývat dolní a střední patro, by mělo mít objem minimálně 300 litrů.

Ryby kladou až 200 jiker na očištěné místo. Většinou jde o vyhrabanou jamku v písku, kterou samci pomáhá připravit i samice. Samice je ihned bere do tlamy, kde proběhne oplodnění a v ní je má asi 20 dní. V tomto období je dobré samici nekrmit. Samec se o potěr nezajímá a stejně tak o nosící samice. Potěr je po rozplavání poměrně velký a lze jej krmit od začátku cyklopem. Během námluv a tření je samec silně teritoriální, ale mimo období tření je perleťovka červenopřilbá klidná, mírná ryba, která potřebuje písčité dno a dostatek úkrytů. Existuje několik barevných variant. Jakožto všechny perleťovky rádi ryjí ve dně a to hlavně v kořenech rostlin.

Perleťovka červenopřilbáNázvy ve světě

Anglicky: Redhump Eartheater
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.ninekaow.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.