Krunýřovec zlatý

Ancistrus sp. gold

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 15 cm
Vhodná teplota: 22-28 °C
Délka života: 10 let
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5828 zobrazení     0 komentářů

Krunýřovec zlatý se ve volné přírodě vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně v Kolumbii (Rio Magdalena). V dospělosti dorůstá do 15 centimetrů. Dožívá se v průměru kolem deseti let.

Jedná se pouze o barevnou varietu ancistruse sp., takže i veškeré vlastnosti a zvláštnosti ryby jsou stejné. Ancistrus je ryba, která by neměla chybět v žádném akváriu už proto, že spolehlivě likviduje řasy. Navíc je i poměrně aktivní a tak je v akváriu pořád nějaký rozruch. Nádrž by měla být dobře provzdušněná s dostatkem úkrytů a nějakým kořenem. Ancistrus sp. je kříženec druhů Ancistrus cirrhosus, Ancistrus dolichopterus a Ancistrus multispinnis.

Krunýřovec zlatý se bude cítit dobře i v malém akváriu, o objemu 80 litrů. Obývá dna nádrží. Voda v chovné nádrži má dosahovat 22-28 stupňů Celsia, pH má být v rozmezí 6,5-7 a tvrdost vody 5-19 °dKH.

Samička se vytře do nějaké dutiny (díra v kořeni, květináč, kus novodurové trubky, atd.), kde potom sameček jikry oplodní. Od té chvíle samec téměř neopouští dutinu a hlídá jikry a následně i potěr až do té doby, než drobotina stráví žloutkový obal.

Krunýřovec zlatý je všežravec – zkonzumuje řasy, zeleninu, patentky, tablety pro obyvatele dna, vločkové krmivo, dřevo aj.

Krunýřovec zlatýNázvy ve světě

Německy: Goldener Bartwels
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: aquadings.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.