Krunýřovec hnědý

Ancistrus sp.

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 15 cm
Vhodná teplota: 22-28 °C
Délka života: Až 10 let
Cena: 40-60 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4042 zobrazení     0 komentářů

Krunýřovec hnědý obývá ve volné přírodě Jižní Ameriku. Dorůstá velikosti kolem 15 centimetrů. V optimálních podmínkách se může dožít i deseti let. Krunýřovec hnědý je ryba, která by neměla chybět v žádném akváriu už proto, že likviduje řasy. Navíc je poměrně aktivní a tak je v akváriu pořád nějaký rozruch. Nádrž by měla být dobře provzdušněná s dostatkem úkrytů a nějakým kořenem. Tento druh dokáže měnit zbarvení (světlé, tmavší) podle místa, ve kterém se nachází. Samci se pouštějí do soubojů a zasekávají se do sebe postranními výrůstky.

V chovné nádrži obývá vždy dno. Vyžaduje teplotu vody od 22 do 28 °C a pH vody 6,5-7, tvrdost vody má být v rozmezí 5-19 °dKH.

Samička se vytře do nějaké dutiny (díra v kořeni, květináč, kus novodurové trubky), kde sameček jikry oplodní. Od té chvíle samec téměř neopouští dutinu a hlídá jikry a následně i potěr až do té doby, než drobotina stráví žloutkový obal. Během hlídání jikry ovívá ploutvemi. Po 14 dnech od vytření, po získání ochranného zbarvení, opouští potěr úkryt.

Krunýřovec hnědý je všežravec – požírá řasy, zeleninu, patentky, tablety pro obyvatele dna, vločkové krmivo, dřevo, při nedostatku potravy mohou dospělí jedinci ožírat listy rostlin například Echinodorů.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.fishtanksandponds.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.