Tlamovec Johannův

Melanochromis johannii

Výskyt: Jezero Malawi, Afrika
Délka těla: 14 cm
Vhodná teplota: 23-28 °C
Délka života: Až 8 let
Cena: 30-40 Kč/ks
Krmivo: Rostlinné
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3351 zobrazení     0 komentářů

Ve volné přírodě obývá tlamovec Johannův jezero Malawi, ležící v Africe. V dospělosti dorůstá tento druh tlamovce do 14 centimetrů. Samice je zbarvena žlutooranžově s lehce černými okraji ploutví a samec je podélně pruhovaný modro-černý.

Uvádí se, že minimální objem akvária má činit 200 litrů (125x40x40 cm), čím víc, tím samozřejmě lépe. Vyžaduje teplotu vody 23-28 °C o pH 7,5-8,6 a tvrdosti 14-20 °dKH. Nutná je dobrá filtrace. V nádrži je třeba vytvořit z kamenů jeskyně jako úkryty. Ve vhodných podmínkách se tlamovec Johannův dožije i 8 let.

Tato cichlida je extrémně agresivní vůči vlastnímu druhu, proto je vhodné ji chovat s menším počtem samců a vyšším počtem samic. Řadí se do skupiny Mbuna a uvádí se, že minimální počet chovné skupinky jsou 3 kusy, v poměru 1:2 ve prospěch samic.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v desítkách), ale starají se o ně až do doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je tedy vysoké.

Tlamovec Johannův přijímá rostlinné krmivo. Pro lepší růst je dobré dokrmovat čerstvou zeleninou (rajče, mrkev, salát, špenát) nebo kopřivou.

Tlamovec JohannůvNázvy ve světě

Anglicky: Blue Mbuna
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: web.mit.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.