Tlamovec pestrý

Melanochromis auratus

Výskyt: Jezero Malawi v Africe
Délka těla: 9-12 cm
Vhodná teplota: 22-26 °C
Délka života: Až 10 let
Cena: 30-40 Kč/ks
Krmivo: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5145 zobrazení     1 komentář

Tlamovec pestrý obývá jezero Malawi, ležící v Africe. V optimálních podmínkách se dožije až deseti let a doroste osmi centimetrů.

Jedná se o velmi agresivní druh, a proto by chovná nádrž měla mít objem aspoň 400 litrů. Vhodné je umístit do akvária větší skupinku, aspoň 6 samců a k nim přidáme 20 samiček. Pro svou agresivitu není tento druh vhodný do společenských akvárií.

Při snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky. K oplodnění jiker může taktéž docházet až v tlamce samičky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v desítkách), ale starají se o ně až do doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je díky této ojedinělé péči vysoké.

Tlamovec pestrý je býložravec. Požírá rostlinnou potravu, vločkové krmivo, granule, rajče, mrkev, salát, špenát nebo spařené kopřivy.

Tlamovec pestrýNázvy ve světě

Anglicky: Golden Cichlid
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.zooweb.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.11.2017, 19:38
Tlamovce chovám již přes 10 let, nabídka zde: http://www.akvarijnirybyprodej.cz/akvarijni-ryby/melanochromis-auratus-tlamovec-pestry/