Tlamovec africký

Cynotilapia afra

Výskyt: Afrika
Délka těla: Do 8 cm
Vhodná teplota: 23-28 °C
Délka života: Až 8 let
Cena: Kolem 30 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1664 zobrazení     0 komentářů

Ve volné přírodě obývá tlamovec africký Afriku, konkrétně jezero nesoucí název Malawi. Tento druh má v jezeře Malawi velmi velkou barevnou škálu zbarvení. Samec je zbarven ve spodní polovině těla modře, v horní žlutě, s příčnými tmavými pruhy. Samička je hnědošedá. Samečci jsou teritoriální, ke tření dochází v jeskyních nebo mezi skalami. Mírně agresivní druh. Řadí se do skupiny Mbuna a dožívá se až osmi let.

Tlamovec africký vyžaduje akvárium o objemu minimálně 200 litrů (125x40x40). Voda má být o teplotě 23-28 °C s pH 7,5-8,6. Jsou to nesnášenlivé, teritoriální ryby.

Ke snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky. K oplodnění jiker může taktéž docházet až v tlamce samičky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v desítkách), ale starají se o ně až do doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je díky této ojedinělé péči vysoké.

Tlamovec africký je všežravec.

Tlamovec africkýNázvy ve světě

Anglicky: Red Top Afra
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.cichlids.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.