Tlamovec mosazný

Pseudocrenilabrus philander dispersus

Výskyt: Afrika
Délka těla: 10 cm
Vhodná teplota: 20-25 °C
Cena: Kolem 35 Kč/ks
Krmivo: Masožravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2803 zobrazení     0 komentářů

Tlamovec mosazný pochází z Afriky, kde obývá Keňu, Tanzanii, Ugandu, Kongo a Rwandu. Konkrétně lokality: Viktoriánské kotliny, říční kanály Konga a Nilu, jezera Viktoriino a Albertovo.

Chov tohoto druhu není náročný, ale pro úplné začátečníky se nehodí. V dospělosti dosahuje tlamovec mosazný délky těla kolem 10 centimetrů. Vyžaduje nádrž o minimálním rozměru 200 litrů. Voda v akváriu by měla mít teplotu 20-25 °C, pH 7,5-8,5, tvrdost vody 14-20 °dKH. V nádrži bude obývat její dno a střed.

Tlamovec mosazný je masožravec. Dostávat by měl kvalitní granulované nebo vločkové krmivo pro masožravé cichlidy, mražený cyklop, artémie a koretra.

Ke snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky. K oplodnění jiker může taktéž docházet až v tlamce samičky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v desítkách), ale starají se o ně až do doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je díky této ojedinělé péči vysoké.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: aquarium-webzine.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.