Tlamovec černoploutvý

Labidochromis caeruleus

Výskyt: Africké jezero Malawi
Délka těla: 8-13 cm
Vhodná teplota: 24-28 °C
Délka života: Až 8 let
Cena: Kolem 50 Kč
Krmivo: Rostlinné
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4030 zobrazení     0 komentářů

Tlamovec černoploutvý nazývaný někdy také jako tlamovec žlutý žije v Malawi, africkém jezeru. Dorůstá velikosti od 8 do 13 centimetrů a v dobrých podmínkách se může dožít zhruba osmi let. Samice je bledě žlutá, černé pruhy jsou světlé nebo je postrádají, jsou menší a neagresivní, samec je agresivní, větší, vybarvenější a má výrazné černé okraje ploutví a jikerné skvrny, někdy se mu zbarvuje hlava do černa nebo do modra.

Chovná nádrž by měla mít objem aspoň 250 litrů. Tlamovec černoploutvý v ní bude obývat spodní patra. Vodu vyžaduje teplou 24-28 °C s pH 6,5-7,5 a tvrdosti 10-25 °dGH.

Tlamovec černoploutvý vyžaduje rostlinné krmivo, pro lepší růst je dobré také dokrmovat čerstvou zeleninou (rajče, mrkev, salát, špenát) nebo kopřivou.

Ke snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v desítkách), ale starají se o ně až do doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je tedy vysoké.

Tlamovec černoploutvýNázvy ve světě

Anglicky: Blue Streak Hap, Německy: Dottergelber Malawibarsch
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.web.forumacvarist.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.