Tlamovec Demasonův

Pseudotropheus demasoni

Výskyt: Africké jezero Malawi
Délka těla: 10 cm
Vhodná teplota: 24-28 °C
Délka života: Kolem 7 let
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7041 zobrazení     1 komentář

Tlamovec Demasonův žije ve volné přírodě v africkém jezeře Malawi. Dosahuje délky těla kolem deseti centimetrů. Samec je vybarvenější a má jikerné skvrny. Může se v optimálních podmínkách dožít až sedmi let.

Chovná nádrž pro tento druh by měla mít objem minimálně 250 litrů. Vodu vyžaduje o teplotě 24-28 °C s pH 7,5 až 8,5. V akváriu obývá tlamovec Demasonův všechna jeho patra. Hodí se i pro začínající akvaristy.

Tlamovec Demasonův je všežravec, pro lepší růst je dobré dokrmovat čerstvou zeleninou (rajče, mrkev, salát, špenát) nebo kopřivou, cyklop max. jednou týdně.

Ke snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o jejich potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v řádu desítek), ale starají se o ně až do té doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je tedy relativně vysoké.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: pixshark.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.09.2019, 16:48
Dobrý den, rád bych se zeptal jestli můžu chovat tlamovce v nádrži 100 dílka 40 hloubka a 50 výška. Děkuji