Tlamovec Demasonův

Pseudotropheus demasoni

Výskyt: Africké jezero Malawi
Délka těla: 10 cm
Vhodná teplota: 24-28 °C
Délka života: Kolem 7 let
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2885 zobrazení     0 komentářů

Tlamovec Demasonův žije ve volné přírodě v africkém jezeře Malawi. Dosahuje délky těla kolem deseti centimetrů. Samec je vybarvenější a má jikerné skvrny. Může se v optimálních podmínkách dožít až sedmi let.

Chovná nádrž pro tento druh by měla mít objem minimálně 250 litrů. Vodu vyžaduje o teplotě 24-28 °C s pH 7,5 až 8,5. V akváriu obývá tlamovec Demasonův všechna jeho patra. Hodí se i pro začínající akvaristy.

Tlamovec Demasonův je všežravec, pro lepší růst je dobré dokrmovat čerstvou zeleninou (rajče, mrkev, salát, špenát) nebo kopřivou, cyklop max. jednou týdně.

Ke snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o jejich potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v řádu desítek), ale starají se o ně až do té doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je tedy relativně vysoké.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: pixshark.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.