Vrubozubec paví

Astronotus ocellatus

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 28-33 cm
Vhodná teplota: 23-27 °C
Cena: Kolem 70 Kč
Krmivo: Masožravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9487 zobrazení     1 komentář

Vrbozubec paví obývá ve volné přírodě Jižní Ameriku, povodí Amazonky v zemích: Peru, Kolumbie, Brazílie, Argentina. Sameček mívá často tři značně zřetelné kulaté skvrny na ostnaté části hřbetní ploutve (což ale nemusí být vždy viditelné), jinak jsou obě pohlaví stejně zbarvena. Dorůstá 28-33 centimetrů.

Jako minimální objem nádrže pro chov jednoho vrbozubce pavího se uvádí 200 litrů. Pokud byste rádi vlastnili pár, připravte si akvárium na 400 litrů. Teplota vody musí dosahovat 23-27 °C.

Vrbozubec paví je masožravec, konzumuje škrábané maso, moučné červy, menší ryby, vodní hmyz, v mládí nitěnky. Vhodné je podávat granule Hikari - japonské speciální granule, vrbozubci jsou po něm nádherně zbarveni a krásně rostou. Konzumují také šneky.

Není dobré dávat je do akvária s malými rybkami. Lepší je ho mít třeba s kančíky nebo třeba s piraněmi, protože se jedná o dravou a velmi čilou rybu. Nebojí se zaútočit na ruku, takže je třeba opatrnosti, ovšem lze je naučit přijímat potravu z ruky.

Po námluvách samičky kladou jikry na očištěné kameny. Jiker je velké množství, často i 2000. Hlídají je oba rodiče, kteří se společně starají i o potěr. Potěr přenášejí do jamek v písku a dále opatrují.

Vrubozubec pavíNázvy ve světě

Anglicky: Marble Cichlid, Maďarsky: Márványsügér, Slovensky: Cichlida pávia
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: rybkinet.com.ua

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

27.07.2019, 05:16
Mám dotaz proč samec nechce samičku pustit k mladým a útočí na ni? Chudera je celá dobitá od něj prosím pomoc