Anténovec barevný

Pimelodus pictus

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 12 cm
Vhodná teplota: 22-26 °C
Cena: Kolem 120 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7811 zobrazení     0 komentářů

Anténovec barevný se ve volné přírodě vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně ve státech Brazílie, Venezuela, Kolumbie a Peru. V dospělosti dosahuje tento druh délky těla 12 centimetrů. Anténovec barevný - Pimellodella pictus je také známý pod nyní již neplatným vědeckým názvem Pimelodella angelicus.

K chovu anténovce barevného musíme zřídit sladkovodní akvárium o minimálním objemu 100 litrů. Teplota vody se má pohybovat od 22 do 26 °C, pH 6-6,8 a tvrdost vody 5-19 °dKH. V chovné nádrži se bude zdržovat na dně. Vhodné je umístit do nádrže dostatek úkrytů a krásně vyniká také v rostlinném akváriu, kde musím ovšem preferovat odolnější druhy rostlin. Anténovec je totiž aktivním plavcem a mohl by vytrhnout slabší rostlinky ze substrátu. Pozor také na jeho vousy a trny v ploutvích, zachytí-li se jimi v síťce, je konec v lepším případě se síťkou, pokud se vám rybu podaří vystříhat.

Anténovec barevný je mírumilovný a nenáročný druh, vhodný pro začínající akvaristy. Jako krmivu mu předkládáme drobné larvy, například patentky, případně tablety pro obyvatele dna. Jeho chov se doporučuje v malých skupinkách, neboť se bude cítit bezpečněji. Ve vhodných podmínkách se dožije i deseti let.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.aquariumlife.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.