Bichir senegalský

Polypterus senegalus

Výskyt: Afrika - Senegal
Délka těla: 30 cm
Vhodná teplota: 23-28 °C
Délka života: Až 14 let
Cena: Kolem 120 Kč/ks
Krmivo: Masožravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6178 zobrazení     0 komentářů

Bichir senegalský obývá ve volné přírodě Afriku, zemi Senegal. V dospělosti může dosáhnout délky těla kolem 30 centimetrů a v optimálních podmínkách se může dožít i 14 let. Díky podobnému zbarvení, tvaru těla a chování, je možné zaměnit tento druh s blízkým příbuzným bichirem šedým.

Tento druh vyžaduje sladkovodní akvárium s minimálním objemem 150 litrů (čím více, tím lépe). Teplota vody se má pohybovat v rozmezí od 23 do 28 °C, pH od 6 do 7,5 a tvrdost vody od 1 do 30 °dKH. Bichir se bude zdržovat převážně u dna a středu nádrže. Nutností je ovšem zakrytí nádrže, protože rád vyskakuje nad vodní hladinu.

Bichir senegalský je masožravec, jako krmivo předkládáme malé ryby, nitěnky, patentnky v živém, ale i zmraženém stavu. Možné je krmit tento druh i rybím pokrájeným masem, hovězím srdcem a podobně.

Jikry klade bichir senegalský jak do substrátu na dně nádrže, tak i přímo na vodní rostlinstvo. Během tří až čtyř dnů se vylíhne potěr. Ten začneme krmit jemnou živou potravou zhruba po jednom týdnu jejich života.

Přesto, že se jedná o velmi dravou rybu, je poměrně snášenlivá. Chov je možný praktikovat ve společném, dostatečně prostorném akváriu, se stejně velkými nebo raději většími druhy ryb.

Bichir senegalskýNázvy ve světě

Anglicky: Gray Bichir, Chorvatsky: Senegalska mnogoperka, Německy: Senegal-Flösselhecht
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.akvaryum.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.