Bodlok šedý

Zebrasoma scopas

Výskyt: Tichý a Indický oceán
Délka těla: 40 cm
Vhodná teplota: 23-28 °C
Délka života: Kolem 5 let
Cena: Kolem 900 Kč
Krmivo: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2467 zobrazení     0 komentářů

Bodlok šedý se ve volné přírodě vyskytuje v Korálových útesech Tichého a Indického oceánu. Dorůstá délky těla až 40 centimetrů a proto vyžaduje chovnou nádrž s minimálním objemem 300 litrů. Teplota vody v akváriu musí dosahovat 23-28 stupňů Celsiových, pH 8-8,5 a tvrdost vody 5-30 °dKH. Bude obývat všechny patra nádrže. Tělo tohoto druhu je vysoké, vysoká je i hřbetní a řitní ploutev, hlava bývá protažená do zobce, pomocí kterého může vyžírat řasy i z úzkých štěrbin. Zbarvení tohoto bodloka je velice variabilní, kolísá od světle šedé, žluté až skoro bílé, hnědé, vyskytují se i jedinci prakticky celí černí nebo s tělem žlutým a černými skvrnami nebo i napůl žluto-hnědí. Bodlok šedý náleží do rodu Zebrasoma.

Bodlok šedý je poměrně oblíbená ryba mezi mořskými akvaristy. Řadí ke středně náročným druhům. V rámci druhu jsou poměrně agresivní, chováme je proto jednotlivě, skupinky pak pouze v hodně prostorných akváriích. Při obsluze akvária se můžeme nepříjemně zranit o velké bílé bodce, které jsou umístěny na základně ocasního nástavce. Bodce jsou ostré jako skalpel a daly jméno celému rodu – bodloků. V zajetí se běžně nemnoží.

Převážně je tato ryba býložravcem, nabízíme ji tedy řasy, různé bezobratlé a lze ho dokrmovat i zeleninou a také granulemi. Vhodné jsou především ty s vysokým obsahem řasy.

Bodlok šedýNázvy ve světě

Anglicky: Gray Unicornfish
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: australianmuseum.net.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.