Čichavec šedý

Trichopodus trichopterus

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Délka těla: 12 cm
Vhodná teplota: 24-27 °C
Délka života: Až 10 let
Cena: 50 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4411 zobrazení     1 komentář

Čichavec šedý je původem z jihovýchodní Asie, dorůstá délky těla kolem 12 centimetrů a dožívá se v optimálních podmínkách až deseti let.

Pro chov tohoto druhu z rodu Trichopodus musíme zřídit sladkovodní akvárium. Teplota vody v něm, se má pohybovat v rozmezí 24-27 stupňů Celsiových, pH od 6 do 8,5 a tvrdost vody 5-25 °dKH. Čichavec šedý se bude zdržovat spíše ve středu a horní části akvária. Je to pěkná společenská ryba, která může být chována s jinými druhy. V rámci vlastního druhu se občas navzájem proženou. Vhodnými spoluobyvateli v nádrži jsou parmičky, dánia, další druhy rodu Trichopodus, pancéřníčci Corydoras, mřenky Botia, Loricarie, razbory, případně ve společenské nádrži skaláři apod.

Čichavec šedý je mírumilovná a nenáročná ryba, vhodná pro začátečníky. Jedná se o všežravce, dostávat by měl živé i mražené krmivo, vločky a v menší míře také řasy. Sameček vybuduje pěnové hnízdo, do kterého nosí oplodněné jikry. Hnízdo samec velmi agresivně hlídá (a to i před samicí) až do doby, kdy se potěr rozplave. Potěr ostatních ryb samozřejmě považují za příjemné zpestření jídelníčku.

Čichavci jsou vybaveni labyrintem umožňujícím dýchání vzduchu nad hladinou, což může být určitá výhoda při nedostatku kyslíku ve vodě. Podíl rostlinné složky v potravě vyžadují všichni "velcí" čichavci.

Čichavec šedýNázvy ve světě

Anglicky: Blue Gourami
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.tfhmagazine.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.12.2021, 07:28
Před jedním dnem jsem si koupil Čichavce. Mám jich šest. Zatím jsou v karanténě ve 12 litrovém akváriu. Za sedm dní půjdou do 110 litrového akvária. Čím vším je mám krmit, aby se mi všichni dožili 10 let?