Čichavec šedý

Trichopodus trichopterus

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Délka těla: 12 cm
Vhodná teplota: 24-27 °C
Délka života: Až 10 let
Cena: 50 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2071 zobrazení     0 komentářů

Čichavec šedý je původem z jihovýchodní Asie, dorůstá délky těla kolem 12 centimetrů a dožívá se v optimálních podmínkách až deseti let.

Pro chov tohoto druhu z rodu Trichopodus musíme zřídit sladkovodní akvárium. Teplota vody v něm, se má pohybovat v rozmezí 24-27 stupňů Celsiových, pH od 6 do 8,5 a tvrdost vody 5-25 °dKH. Čichavec šedý se bude zdržovat spíše ve středu a horní části akvária. Je to pěkná společenská ryba, která může být chována s jinými druhy. V rámci vlastního druhu se občas navzájem proženou. Vhodnými spoluobyvateli v nádrži jsou parmičky, dánia, další druhy rodu Trichopodus, pancéřníčci Corydoras, mřenky Botia, Loricarie, razbory, případně ve společenské nádrži skaláři apod.

Čichavec šedý je mírumilovná a nenáročná ryba, vhodná pro začátečníky. Jedná se o všežravce, dostávat by měl živé i mražené krmivo, vločky a v menší míře také řasy. Sameček vybuduje pěnové hnízdo, do kterého nosí oplodněné jikry. Hnízdo samec velmi agresivně hlídá (a to i před samicí) až do doby, kdy se potěr rozplave. Potěr ostatních ryb samozřejmě považují za příjemné zpestření jídelníčku.

Čichavci jsou vybaveni labyrintem umožňujícím dýchání vzduchu nad hladinou, což může být určitá výhoda při nedostatku kyslíku ve vodě. Podíl rostlinné složky v potravě vyžadují všichni "velcí" čichavci.

Čichavec šedýNázvy ve světě

Anglicky: Blue Gourami
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.tfhmagazine.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.