Tetra velkoploutvá

Corynopoma riisei

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 7 cm
Vhodná teplota: 22-28 °C
Cena: 30 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1088 zobrazení     0 komentářů

Tetra velkoploutvá je ryba pocházející z Jižní Ameriky. V dospělosti dorůstá délky těla pouze kolem sedmi centimetrů. Tetra velkoploutvá je barevně nepříliš výrazná hejnová ryba.

Pro chov budeme potřebovat akvárium o objemu aspoň 100 litrů. Teplota vody se má pohybovat od 22 do 28 °C, pH 6,5-7,5 a tvrdost vody 5-25 °dKH. Tetra velkoploutvá bude obývat střed a horní část nádrže.

Tetra velkoploutvá je všežravec, přijímá jak živou, tak i sušenou potravu, například vločkové krmivo. Potravu přijímá nejraději z hladiny akvária. Ideálně se hodí do společenského nebo rostlinného akvária, kde by měla mít dostatek stinných míst a úkrytů, ale i volný prostor pro plavání.

Tetra velkoploutvá náleží do čeledi tetrovití (Characidae) žijí v nejrůznějších biotopech a ekologických výklenkách. Obývají jak horní toky, tak dolní části toků až po ústí řek. Existují druhy žijící skrytě v rostlinách, některé obývající i volné toky, nebo stojaté vody a tůně. Většina jsou ryby hejnové, ale jsou i druhy žijící samotářsky.

Téměř všechny tetry vypuzují k vytření jikry i sperma volně do vody, kde dochází k oplodnění a jikry se dále vyvíjejí, aniž se rodiče o ně starají. Ryby se třou většinou v párech, často při paralelním plavání v proudícím toku, oplodněné lepkavé jikry se pak zachytí mezi rostlinami, na nichž pak do vykulení zůstávají viset.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: diszhal.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.