Živorodka duhová

Poecilia reticulata

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 4 cm
Vhodná teplota: 22-28 °C
Délka života: 2 roky
Cena: Kolem 20 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3831 zobrazení     0 komentářů

Živorodka duhová, nazývána též paví očko nebo gupka je malá, maximálně 4 centimetry dlouhá rybka, pocházející z Jižní Ameriky. Konkrétně se vyskytuje ve státech Venezuela, Trinidad a Tobago, Guyana a Brazílie. Ve vhodných podmínkách se dožije kolem tří let. Gupky jsou často označovány za nenáročné ryby, vhodné pro začínající akvaristy. Je sice pravdou, že nemají velké nároky na složení vody a snášejí vodu s různými hodnotami, ale na druhou stranu jsou vzhledem k míře šlechtění, které z nenápadné rybky udělalo druh se spoustou barevných i tvarových variet, je gupka náchylná na napadení různými onemocněními.

Živorodka duhová není náročná na prostor, bohatě postačí sladkovodní i brakické akvárium o objemu 10 litrů. Teplota vody může kolísat v rozpětí 22-28 °C, pH 7-9 a tvrdost vody od 2 do 30 °dKH. Obývá celý vodní sloupec.

Živorodka duhová je všežravec a žere v podstatě vše od sušeného až po živé. Tyto rybky jsou živorodé. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, nenechte se proto překvapit, když nemáte už dva měsíce samce a přesto se v akváriu objeví mladé. Samice je březí čtyři týdny a pak, zpravidla v noci, začne rodit mladé. Celý porod trvá i několik hodin a mladých bývá zpravidla mezi deseti a stotřiceti v závislosti na stáří a velikosti samice.

Živorodka duhováNázvy ve světě

Anglicky: Barbados Millions, Slovensky: Gupka dúhová
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: knowledgebase.lookseek.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.