Halančík pestrý

Aphyosemion australe

Výskyt: Afrika
Délka těla: 6 cm
Vhodná teplota: 22-26 °C
Délka života: Kolem 3 let
Cena: 40 Kč/ks
Krmivo: Masožravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5026 zobrazení     0 komentářů

Halančík pestrý pochází z Afriky, z Gabonu a Konga. V dospělosti dosahuje délky kolem šesti centimetrů a dožívá se poměrně nízkého věku, většinou do tří let. Jeho základní barva je hnědá, vpředu přechází do zelena, tělo je poseto červenými tečkami. Nepárové ploutve mají bíle zakončení, mají červený lem. Ocasní ploutvička má na horním a spodním okraji žlutý až oranžový proužek, pod ním je červený. Střed je hnědý a posetý červenými tečkami. Párové ploutvičky jsou do oranžova.
Samička je zbarvena do stříbrna a poseta červenými tečkami.

Pro tento druh z rodu Aphyosemion, musíme zřídit sladkovodní akvárium o minimálním objemu deset litrů (pro krátkodobé nasazení postačí pro jeden pár i dvoulitrová nádoba). Teplota vody by se měla pohybovat od 22 do 26 °C, pH 6,5-7, tvrdost vody 4-10 °dKH. Akvárium by mělo mít tmavé dno, poměrně dost osázené rostlinami, na hladině by měli být plovoucí rostliny. Zapomenout nesmíme na dobré zakrytí akvária, protože halančík pestrý je dobrý skokan.

Halančík pestrý je masožravec. Upřednostňuje živé krmení, nepohrdne mraženým, suché pouze v nouzi. Octomilky, černé komáří larvy, koretry, patentky, nitěnky (přidat jako zpestření stravy), cyklop, dafnie, artemie.

Halančík pestrýNázvy ve světě

Anglicky: Cape Lopez Lyretail
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: forum.acvarist.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.