Sekavec příčnopásý

Pangio kuhlii

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Délka těla: 10 cm
Vhodná teplota: 24-28 °C
Délka života: 6 let
Cena: 20-40 Kč/ks
Krmivo: Červi, patentky, tablety
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8395 zobrazení     0 komentářů

Sekavec příčnopásý obývá ve volné přírodě jihovýchodní Asii. Dorůstá délky kolem deseti centimetrů a dožívá se kolem šesti let. Druhové pojmenování dostal tento druh kvůli překrásnému pruhování, které je velmi pestré, žluté až červené. Sekavec příčnopásý má úhořovité tělo, pozor tedy na všechny otvory, do nichž se schovává. Dokáže se ukrýt i pod půdním filtrem.

Pro chov volíme sladkovodní akvárium, s vodou o teplotě 24-28 °C, pH by mělo být od 6 do 6,5, tvrdost vody 5-12 °dKH. S oblibou ryje v substrátu a může se v něm i zcela ukrýt.

Za potravu slouží červi, například patentky, tablety. Pro rozmnožování potřebuje sekavec příčnopásý větší akvárium. Své zelené jikry samice rozptýlí mezi rostliny.

Vidíte-li sekavce příčnopásého, určit stoprocentně přesný název nelze, je totiž velmi podobný i svým příbuzným.

Sekavec příčnopásý náleží do čeledi sekavcovití (Cobitidae) – čeleď ryb z řádu máloostných. Mají protáhlé tělo, kolem úst 6–12 vousků. Žijí ve sladkých vodách Evropy, Asie a severní Afriky, v České republice 4 druhy. Sekavec písečný, Cobilis Iaenia, dorůstá až 12 cm, pod okem má vztyčitelný kostěný trn. Žije ve stojatých a pomalu tekoucích vodách s písčitým dnem, do kterého se zavrtává. Je špatný plavec. K sekavcovitým patří mřenka, piskoř a sekavčík.

Sekavec příčnopásýNázvy ve světě

Anglicky: Giant Coolie Loach
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.practicalfishkeeping.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.