Sekavka nádherná

Chromobotia macracantha

Výskyt: Asie
Délka těla: 20 cm
Vhodná teplota: 23-29 °C
Délka života: Až 20 let
Cena: 60-80 Kč/ks
Krmivo: Červi, drobní plži
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     954 zobrazení     0 komentářů

Sekavka nádherná má původ na Sumatře a Kalimantanu. V dospělosti doroste kolem 20 centimetrů. V dobrých podmínkách se jedná o dlouhověký druh, uvádí se, že se dožije až dvaceti let. Nejlépe se cítí v hejnu.

Pro chov volíme sladkovodní akvárium s objemem kolem 200 litrů a víc. Sekavka obývá dno a střední patro nádrže. pH vody má být od 6 do 7,2 a tvrdost vody 4-12 °dKH.

Krmivo upřednostňuje živé, ráda si smlsne na nejrůznějších červech a drobnějších plžích takže v akváriu určitě zaberou patentky.

V zajetí se sekavka nádherná rozmnožuje velice obtížně.

Pro čeleď Cobitidae sekavcovití, je charakteristické protáhlé válcovité tělo z boků stlačené, kolem tlamy mají 6-10 vousků, pod okem je pohyblivý kostěný trn, pátý žaberní oblouk je přeměněn v jednořadé požerákové zuby. Plynový měchýř je zaškrcený a je spojen Weberovými kůstkami s labyrintem, a buď je celý v kostěné schránce, nebo jeho zadní díl je volný. Mají vyvinuté střevní dýchání - kyslík přijímají nejen pomocí žaber, ale také polykáním vzdušného kyslíku, který je následně vstřebáván do krevního oběhu sliznicí střeva. Do této čeledí patří druhy: sekavec, sekavka, sekavčík, piskoř a nyní také mřenky (nyní podčeleď: Botiidae - sekavkovití).

Sekavka nádhernáNázvy ve světě

Anglicky: Clown Loach, Německy: Prachtschmerle
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: poissons-cichlides.e-monsite.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.