Závojnatka

Carassius auratus

Výskyt: Asie
Délka těla: 15 cm
Vhodná teplota: 8-20 °C
Délka života: 10 let
Cena: 40-50 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6490 zobrazení     1 komentář

Závojnatka obývá ve volné přírodě Asii, konkrétně Čínu a Japonsko. Délky dorůstá kolem 15 centimetrů. V optimálních podmínkách se dožije 10 let. V zajetí bylo do současnosti vyšlechtěna celá škála barevných variet a nové stále přibývají.

Závojnatky vyžadují sladkovodní akvárium, ve kterém budou obývat všechna jeho patra. Na teplotu vody nemá vysoké nároky, může se pohybovat od 8 do 20 °C. pH vody 6-8 a tvrdost 5-19 °dKH. Závojnatky jsou mírumilovné a nenáročné, vhodné pro začínající akvaristy. Závojnatka se dá kombinovat s málokterým druhem (požaduje poměrně nízké teploty) a i když působí velmi roztomile, je třeba koupi důkladně zvážit už proto, že produkuje značné množství odpadu a znečišťuje akvárium.

Je to všežravec, zkonzumuje vločky, pelety i živé krmivo.

Samičky dospívají v třetím roce života a samečci ve druhém. Nejlépe se vyvolá tření tím, že například během zimy snížíme teplotu na 18-20 stupňů a na jaře ji zvýšíme na 22-24 stupňů. Na samečcích by se měla objevit třecí vyrážka. Samička by měla být zaplněna jikrami, ryby by měly mít chuť se třít, samečci začínají pronásledovat samice, plavou podél nich a žďuchají jim do bříška. Oplodněné jikry jsou rozptýleny po nádrži a zůstanou přichycené na rostlinách. Množství jiker je velice rozdílné, záleží na formě závojnatky. Může jich být několik set, ale i několik tisíc. Vyvíjejí se zhruba čtyři dny v závislosti na teplotě. Když se plůdek vykulí, je asi 6 mm velký a leží na dně, během týdne zpracuje žloutkový váček a pak se rozplave. Po rozplavání přijímají běžné krmivo úměrné své velikosti. Rostou nestejnoměrně. Rodiče nepečují o potomstvo. Obecně platí, že čím více šlechtěná forma závojnatky, tím obtížnější bývá donutit ryby ke tření a potěr je choulostivější. Po narození potomků se zpravidla dočkáte rybek, které z jednoho vrhu budou mít mnoho barevných variet a nemusejí se podobat rodičům. Barvy se jim budou měnit a konečné barevné variety dosáhnou až po dosažení pohlavní dospělosti, přičemž část ryb bude mít původní zbarvení karase zlatého (neplatí pro všechny formy).

ZávojnatkaNázvy ve světě

Anglicky: Goldfish, Chorvatsky: Zlatni karas, Maďarsky: Ezüstkárász, Německy: Giebel, Rumunsky: Caras auriu, Slovensky: Karas striebristý
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.fish-species.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.05.2017, 21:23
Dobrý den,mohu se zeptat s jakymi rybkami se zavojnatky daji chovat?