Gentský voláč je zařazen do plemenné skupiny voláči, ve které je zapsán pod číslem 309. Původ tohoto plemene sahá do Belgie, kde vznikl ve Flandrech ze staroholandského a pomořanského voláče.
Plemenné znaky – je to silný, široký a zavalitý voláč, se vztyčenou přední partií, zadní partie je nesena vodorovně, je velmi volatý a dobře rousný.
Posuzované znaky – celkový dojem, volatost, držení těla, rousy, kresba, barva.
Hlavu má gentský voláč krátkou, dobře zaoblenou s poněkud vyšším čelem. Oči tohoto plemene jsou živé a výrazné. U bílých mutací s modrým ocasem a dominikánů jsou oči tmavé. U ostatních barevných rázů je duhovka oranžová. Obočnice tohoto plemene jsou úzké, jemné, světle masové až tmavé podle barvy opeření. Zobák je středně dlouhý a poměrně silný. U bílých a světlých rázů masový, u tmavých rázů je zbarven tmavě. Ozobí je nevýrazné. Křídla jsou velmi široká a dobře složená, spočívají v ocase, který je široký a poměrně krátký.
Gentský voláč je postavou široký a zavalitý, silný v hrudi. Hrudní kost je dlouhá a zmasilá. Přední partie s voletem je vztyčená.
Mezi nejčastější vady tohoto plemene patří příliš dlouhé tělo, dlouhé letky a ocas, zkřížená křídla, málo vyvinuté rousy a supí pera, úzká ramena, malé vole, hrubé nedostatky barvy a kresby.
Holub plemene gentský voláč je kroužkován průměrem kroužku 12 mm.
Komentáře ke zvířeti